Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

10-07-2020

En İyi Proje Yönetimi Nedir?

Proje kelime anlamı olarak benzersiz bir ürün ya da hizmet oluşturmak için yürütülen girişimdir. İş dünyasında sıklıkta operasyon ile karıştırılan bir konu olan projedeki fark başlangıç ve bitiş zamanının belirli olmasıdır. Yani bir iş için bir başlangıç ve bitiş zamanlarını belirlediyseniz o bir projedir. Projelerde en dikkat edilmesi gereken ve projeyi başarıya ulaştıracak şey öncelikle yönetimdir; yani proje yönetimi. En iyi projeyi yönetmek için gereken şartları sizler için derledik.


Proje yönetimi nasıl olması gerekiyor sorusunun cevabına geçmeden önce proje özellikleri genel hatları ile şöyledir;


  • Yenidir, ilk defa hayata geçecektir.
  • Sınırlı kaynak ile gerçekleştirilir. Burada kaynak; makina, insan, yazılım vb. olabilir.
  • Özgündür, daha önce yapılmamış olmalıdır.
  • Tüm faaliyetler belirli değildir, proje sürecinde değişiklik gösterebilir.
  • Zaman içerisinde gelişir.


Proje yönetimi ise projenin hedeflerine ulaşması için yapılması gereken yönetimsel faaliyetlerdir. Yani; projenin planlanması, raporlanması ve kontrol edilmesi proje yönetim sürecidir. Bu süreç ilerlerken; zaman, maliyet, performans değerlendirmesi ve sınırlandırmalar da proje yönetimi dahilindedir. Gelişen teknoloji, küreselleşen dünya ile büyüyen rekabet ortamında proje ve proje yönetimi önemli kavramlar haline gelmiştir. Ancak bulunan fikrin/projenin gerçekleşmesi için öncelikle proje yönetiminin iyi yapılması gerekmektedir. Tarih hayata geçemeyen başarısız projeler ile doludur ve proje ne kadar iyi olursa olsun yönetim zayıf kalırsa hayata geçmez. Bu nedenle projenin kendisi kadar yönetimi de çok önemli hale gelmiştir.


Proje yönetimi ile projenin kaynaklarını daha doğru kullanır, gerçekçi hedefler belirlenir, kalitede iyileştirme yapılır, karlılık arttırılır, risk ve fırsatlar gözden kaçmaz.


Dünyanın kar amacı gütmeyen en büyük organizasyonu sayılan Project Management Institute’nün yayınında proje yönetim süreçleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • Başlangıç (Initiating)
  • Planlama (Planning)
  • Yürütme (Executing)
  • İzleme ve Kontrol (Monitoring and Controlling)
  • Kapanış (Closing)


Projenizi kendiniz yönetmek isterseniz yukarıdaki maddelerden yararlanarak projenizin başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak projeniz büyük ve uzun solukluysa günümüzde adını sıkça duyduğumuz proje yönetim firmalarından da destek alabilirsiniz. Tabii önce firmanın güvenirliğini araştırmanız ve referanslarından bilgi almanız önemli bir nokta olacaktır.En İyi Ankastre

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.