Kanal İstanbul Proje

Kanal İstanbul Proje

27-07-2020

Kanal İstanbul Proje

Kanal İstanbul proje çalışmasını öğrenmek için, öncelikle proje nedir sorusunun cevabını vermek gerekir. İnşaat çalışmalarıyla ilgili gerekli verileri barındıran, çalışmanın ölçeğini ve tüm rakamsal faktörleri anlatan plana proje denir.


Bir mimar proje hazırlamadan önce toplaması gereken verileri fayda odaklı bir araya getirdikten sonra, önce projede yer alacak verileri değerlendirir, ardından bunların kriterlere uygunluğunu denetler. Son olarak projede yer alacak şekline dönüştürür.


 Villa projelerinden ahşap ev projelerine, geri dönüşüm projelerinden Antalya konut projesi gibi özel girişimlere uzanan tüm inşaat çalışmalarında yer alan bir süreçtir. Özellikle Kanal İstanbul projesi gibi büyük ölçekleri faaliyetlerde, inşaat sürecinin sağlıklı ilerleyişi ve sonucun fayda odaklı niteliğe sahip olması açısından önemlidir.


Projelerin tutarlılığı ve verimliliğini belirlemek için tabi tutulduğu incelemeye ise proje değerlendirme ölçeği denmektedir. Temelde verilerin doğruluğu ve uygunluğu, öngörülen sonuçların mantıksal doğruluğu ve hesaplamasını inceler. Proje yönetiminde önemli bir yere sahip olan değerlendirme aşamasını ve amaçlarını anlamak için, proje haberleri ve örneklerini incelemek faydalı olacaktır.


Türkiye proje fırsatları açısından verimli ve zengin bir ülkedir. İnşaat alanındaki teknolojik gelişmeler, yaygınlaşan proje çizim programları, proje yönetimi eğitimi gibi çok sayıda imkân dahilinde sektörel gelişimin önünü açmaktadır.


Kanal İstanbul projesi, bu açıdan önemli bir örnektir. Bu çalışma, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alıp Karadeniz’den Marmara Denizi’ne kadar ulaşması planlanan bir su yolu projesidir. Çalışmanın amaçları şöyle açıklanmıştır;


  1. Boğazın tarihsel ve kültürel dokusunun korunması,
  2. Deniz trafiğinin hafifletilmesi
  3. Boğaz trafiğinde güvenliğin artırılması,
  4. Seyir emniyeti,
  5. Uluslararası deniz trafiğine açık olan yeni bir su yolu oluşturulması,
  6. Yatay mimari dinamiklerine uygun ve modern bir yerleşim alanı oluşturulması.


Mimarlık projelerinin büyük ölçekli örneklerinden olan Kanal İstanbul projesi, milli proje ve milli istihdam konularında öne çıkan çalışmalardan biridir. İnşaat faaliyetleri alanında büyük bir proje fırsatı yaratan bu çalışma, kullanılan proje yöntemleri açısından da örnek teşkil etmektedir.


Kanal İstanbul proje olarak çeşitli güncel proje bilgilerine internet acılığıyla ulaşmak mümkündür. Diğer ülkelerdeki enerji dönüşümleri ve yenilenebilir enerji kaynakları projeleri gibi çalışmalar konusunda da bilgilere erişilebilmektedir.


Her gün artarak devam eden proje fikirleri, ülkenin durumu, toplumsal ve ekonomik ihtiyaçlar gibi değişkenlere bağlı olarak yeni fırsatlar yaratmaktadır.

En İyi Ankastre

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.